BİR BABANIN OĞLUNA NASİHATI

 BİR   BABADAN   OĞLUNA   NASİHATI

       Bir baba, tüm ömrünün birikimleri ve tecrübeleriyle oğluna nasihat
  ediyor. Keşke siyasi veya dünyaevi ömrünün son yılların da tüm babalar  bu kadar güzel nasihatler de bulunabilseler çocuklarına !

  Oğlum, Türkiye'de hiç bir zaman döviz üzerinden borçlanma.

       Başbakan dahil hiç bir siyasi liderin veya bakanın demecine inanıp
  işlerini onlara göre sakın düzenleme.

       Hiçbir zaman acele karar verme ve verdiğin karardan kolay geri
  dönme,bu davranış kendine güvenini arttırır.

      Arkadaşına kefil olmak yerine, eğer imkanın varsa ona borç vermeyi  teklif et.

     Eğer bir mal satman gerekiyorsa mümkünse vadeli satma, peşin sat,  hatta biraz zarar etsen bile böyle yap.

       Kredi kartı ile alışveriş yaparken kartını görevliye veya garsona sakın teslim etme, bizzat sen kasaya götür, pos (kredi kartı) cihazından geçişini izle ve makineden çıkan fişin rakamlarını kontrol et.
   
   Kredi kartı şifreni banka görevlisi de olsa bile kimseye söyleme ve ATM makinesi  kullanırken de çevredeki kişilere gösterme.

 

      Hiçbir kooperatife üye olma çünkü 1990 senesinden sonra kooperatif yoluyla   ev veya arsa sahibi olmanın hiçbir avantajı kalmadı.
 

    İş hayatı:


       En zor taklit edilen imza, bir defada kalemi kağıttan kaldırmadan 
   atılan imzadır. imzanı bu şekilde atmaya gayret et,en büyük ve yenilmeyen  tek gücün bilgi ve tecrübe olduğunu unutma...


     Her kime olursa olsun kefil olacaksan ödeyebileceğin rakamdan   fazlasına  kefil olma, kefalet tutarı belli olmayan sözleşmelere imza  atma, aksi takdirde her şeyini kaybedebilirsin.


 

       İş hayatında hiç kimseye olduğundan fazla değer verme, hiç kimseyide küçük görme, iş yerine girerken kapıcının elini sık, hizmetlinin  hatırını sor, gerektiğinde karşılıksız yardımda bulun.

    Yürüyebileceğin mesafelerde otomobil kullanma. Hiçbir zaman görevde iken bir devlet memuruna hakaret etme, hatta ona vurmayı aklından bile geçirme. 
        

        Aksi takdirde bir yıla kadar hapis cezası alabileceğini unutma.


        Otomobil için:

 Otomobil satın alınırken satışı en kolay olan marka ve modelde araç satın 
     almaya gayret et. bu senin hazır para kaynağın olmalıdır. 


  Çünkü insanın büyük paraya ne zaman acilen ihtiyaç  duyacağı belli olmaz.Otomobiline binmeden önce lastikleri, kullanırken motor hararetini,araç tan indiğinde camları ve kapıların kilitlerini kontrol etmeyi unutma..

       Güvenebileceğin bir tamircinin telefonu her zaman yanında olsun.. 
  Mümkünse aynı marka otomobilin yeni modellerini satın al, böylecetamircin hep aynı kalır.


      Otomobilinin periyodik bakımı ile trafik ve sigorta belgelerinin tam  ve eksiksiz olmasına dikkat et. Arabanının tüm emniyet ve güvenlik sistemleri tam olsa bile ayrıca alarm taktır. Hırsızı caydıracak tek  şey budur.

         

      Ev yaşamında:


    İyi bir avukatın, elektrik tamircisinin ve su tesisatçısının adresi kolayında olsun. Sabah uyandığında yatağını mutlaka topla.kıyafetini çorabın da dahil olacak şekilde akşamdan  hazırla, gerektiğinde çamaşır yıkamayı  öğren,ancak kendi giyeceklerinin ütüsünün tamamını her zaman kendin yap.

Çorba, pilav, makarna yapmayı, et terbiye etmeyi ve pişirmeyi   mutlaka öğren.
Evin içinde cumartesi ve pazar hariç pijama veya eşofmanla     dolaşma, hatta bu günlerde bile uygun bir kıyafet


 

       Eşin, akşam yemek hazırlarken mutfaktan ayrılma yardımcı ol, yemekten sonra sofrayı mutlaka sen topla. Mümkünse her yemekten ve tatlı yedikten sonra dişini fırçala, yemek aralarında yediğin   aperatiflerden sonra ağzını suyla  çalkala, yanında mentollü veya naneli sakızın her  zaman olsun.

       Tatil yaparken:


  Tatile, sağlık ve eğitime harcayacağın paraya acıma.Her yıl yeni bir tatil yöresinde tatilini geçirmeye özen göster. Bu sana ömür boyunca kırk yada elli farklı yerde tatil yapman demektir.

       Sakın yazlık alma, bu senin ömür boyunca aynı yerde ve aynı zamanda tatil yapman anlamına gelir ki belli bir zaman sonra tad vermez.Ayrıca bütün yıl sabit masraflar ise işin fazladan tuzu biberi olur.

       Özel hayatında:


      Eşinle kendi aranda mesafeyi yok etme; her zaman onunda bir özel yaşamı olduğunu unutma.Ara sıra eşine sürpriz yap, eve çiçekle git, onu iyi bir restoranda mutlaka akşam yemeğine götür.


       Sadece; Allah'tan, evlat acısı yaşamaktan, yetimhakkı yemekten,kuru iftiraya uğramaktan, sabırlı insanın öfkesinden, korkusuzi nsanın cesaretinden ve kendi nefsinden kork...

       Ben bunların çoğunu yapamadım ama sen yap...!

       Baban...

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !